Firany gotowe vs szycie firan – na co się zdecydować?

Wiosna…Idealny czas na zmianę wystroju wnętrza naszych domów i mieszkań. Jak dokonać zmiany nie przeprowadzając remontu? Oczywiście to wymiana firanek i zasłon potrafi odmienić wygląd każdego pomieszczenia, nadać mu zupełnie nowy charakter i sprawić że nasza sypialnia, kuchnia czy salon będą piękne. Gdy już zdecydujemy jakie firanki chcemy widzieć w naszych oknach, mamy już w wyobraźni gotowy projekt, to czas na zakupy. Pytanie tylko czy lepiej kupić już gotowe firany, czy może lepiej uszyć…?

Firany gotowe vs szycie firan

Jeżeli udało nam się znaleźć idealną firankę na metry, dodatkowo tak wspaniale się składa, że jesteśmy krawcowymi, szycie to dla nas czysta przyjemność i mamy maszynę do szycia w domu, to jak najbardziej możemy nasz projekt wykonać samodzielnie. Jeśli jednak sytuacja wygląda nieco inaczej, to znaczy krótko mówiąc o szyciu nie mamy zielonego pojęcia, a nie chcemy wydawać pieniędzy zlecając uszycie firanek i czekać nawet kilku dniu aż będą gotowe, to warto poszukać odpowiednich dla nas gotowych firanek.

Zalety firan gotowych

Bardzo dużą zaletą jest to, iż firany gotowe są specjalnie przygotowywane pod konkretne dekoracje i aranżacje. Więc jeżeli chcemy mieć na przykład asymetryczną zieloną firankę w sypialni, to bez problemu znajdziemy taką w szerokiej ofercie gotowych firanek. Dodatkowo oglądając katalog, lub patrząc na zdjęcie od razu możemy zobaczyć jak dana firanka będzie prezentować się w naszym oknie. Kolejnym plusem jest to, iż tego typu firanki są od razu gotowe do użycia, a co więcej możemy sobie wybrać odpowiedni system do zawieszania dopasowany do naszego karnisza taki jak żabki, uszy, otwory w tkaninie czy firany na przelotkach. Te ostatnie zakłada się bardzo szybko i komfortowo.

Zalety szycia firan

Jeżeli decydujemy się na szycie firan, to możemy mieć pewność, że nasz projekt będzie jedyny i niepowtarzalny, a firana będzie idealnie dopasowana do wymiaru naszego okna. W takim przypadku nie będzie problemem że nasze okno ma niestandardową wielkość, ponieważ zostanie to uwzględnione podczas szycia. Dodatkowo mamy do wyboru szeroki wachlarz materiałów z jakich mogą zostać uszyte nowe ozdoby naszych okien. Zlecenie uszycia firanek możemy powierzyć krawcowej, lub zapytać w sklepie w którym kupujemy materiał o możliwość wykonania naszej aranżacji. Często również zdarza się iż w takim miejscu możemy po prostu powiedzieć jaki mamy pomysł, a profesjonaliści wykonają dla nas projekt, dobiorą materiał oraz zaproponują dodatki.

Firany gotowe vs szycie firan – podsumowanie

Szycie firan na pewno daje nam swobodę wyboru długości, indywidualności naszego projektu czy wyboru tkaniny z jakiej chcemy aby były one wykonane. W takim przypadku nie będzie również problemu z niewymiarowymi oknami, natomiast będzie to dodatkowy koszt, oraz trzeba będzie poczekać, ponieważ raczej nikt nie uszyje nam naszych firan „od ręki”. Zakup gotowych firan to bardzo wygodne rozwiązanie, możemy odmienić nasze okno od razu po powrocie do domu z zakupów, szeroki wybór wzorów i kolorów sprawia, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni rodzaj. Sprawa wygląda nieco gorzej jeżeli nasze okno ma nietypowe rozmiary, ale odrobina kreatywności na pewno pomoże nam sobie z tym poradzić. Jak widać wszystko ma swoje plusy i minusy, a wybór zależy tylko i wyłącznie od nas. Są osoby bardzo niecierpliwe, które kiedy tylko wpadną na pomysł, to muszą mieć to zrobione od razu, tutaj świetnie sprawdzą się firanki gotowe, oraz druga grupa, która musi zobaczyć na przykład kilka projektów zanim podejmie decyzję- w takiej sytuacji szycie firan będzie lepszym rozwiązaniem. Bez względu na opcję którą wybierzemy w obu przypadkach mamy wiele możliwości oraz bardzo duży wybór.