Na czym wiesza się firanki? Czyli firanki to nie tylko wybór materiału

artellliii72 / Pixabay

Wieszanie firan

Zastanawiamy się, jaka będzie odpowiednia do naszej sypialni czy salonu.
Kiedyś wieszanie firan wiązało się z nie lada wyzwaniem. Zajmowało dużo czasu, ale przede wszystkim kosztowało wiele nerwów. Zawieszanie firan na haczyki nie tylko było żmudną robotą, ale także niszczyło nasz materiał, tworząc nieestetyczne dziurki, firanka puszczała oczka, po czasie się mechaciła. Nie było to estetyczne rozwiązanie, to na czym wiesza się firanki, może wpłynąć nie tylko na czas wieszania, ale właśnie wygląd naszych firan.

Klasyczny karnisz i szyna sufitowa – na czym wiesza się firanki

Jeżeli chodzi o wystrój domu, wybór, gama produktów cały czas się powiększa, by sprostać wymaganiom każdego konsumenta. Dopasować do całej aranżacji. I właśnie dlatego i w tej dziedzinie mamy bardzo duży wybór. Nie tylko firanka, ale również karnisz, może być ozdobą naszego okna, w efekcie domu. Robione są także z różnych materiałów, również ten element jest zgraną całością. Wybierając konkretny karnisz, czy szynę sufitową musimy zastanowić się jaki rodzaj firan nam najbardziej odpowiada, jaki efekt chcielibyśmy uzyskać. Jeżeli chodzi o szynę sufitową, możemy zawiesić na niej wyłącznie firanki z taśmą marszczącą. W drugą stronę nie ma takiego problemu, na karniszu zawiesimy każdy rodzaj firan. I właśnie, gdy zastanawiamy się, na czym wiesza się firanki, nie chodzi tylko o wybór szyny czy karnisza.

Mocowanie

Wydawać by się mogło, że to najmniejszy problem, jednak najbardziej uniwersalne żabki mogą sobie nie poradzić z bardzo ciężkimi firanami. Warto znać inne sposoby wieszania firan. Dlatego uwagę naszą powinien zwrócić na wagę materiału, strukturę, z którego wykonane będą nasze firanki czy zasłony. Przy zasłonach i cięższych materiałach lepiej sprawdzą się przelotki i kółka, również rozwiązania tunelowe. Chodzi tutaj, także o wytrzymałość ścian. Powinniśmy odpowiednio dobrać mocowanie, by nasz karnisz nie urwał się razem z zawartością i nie uszkodził naszej ściany. Ważne, a nawet najważniejsze jest bezpieczeństwo. Nieprawidłowo zamontowany karnisz, stwarza potencjalne zagrożenie.