Czym myć podłogę olejowaną? Czyli pielęgnacja i mycie podłogi olejowanej

jarmoluk / Pixabay

Jak możesz zadbać o podłogę olejowaną

Zastanawiamy się czym myć podłogę olejowaną, jak myć. To bardzo trwała powierzchnia, z której przy odpowiedniej pielęgnacji będziemy cieszyć się przez wiele lat. Nie wymaga od nas zbyt wiele wysiłku, by utrzymać ją w dobrym stanie. Podstawową czynnością, jaką powinniśmy wykonać, jest oczywiście odkurzanie naszej podłogi. Tak niewiele, jeżeli chodzi o działania, a daje bardzo dobry efekt. Przygotowujemy naszą podłogę, na dalsze etapy pielęgnacji. To jak często powinniśmy ją odkurzać, zależy od trybu naszego życia, ilości domowników i przede wszystkim ilości wolnego czasu, który możemy ewentualnie poświęcić na ogarnięcie pomieszczeń. Robimy to wedle uznania, kiedy widzimy, że jest taka potrzeba. Wiadome jest, że korytarz gdzie codziennie stawiamy buty, potrzebuje częstszego sprzątania. To ty decydujesz ile czasu spędzisz na sprzątaniu i czym myć podłogę olejowaną.

Czym myć podłogę olejowaną?

Mycie podłogi, która została poddana olejowaniu, nie jest specjalnie skomplikowane. Powinniśmy robić to raz w tygodniu. Podczas sobotniego sprzątania. Mydło pielęgnacyjne nada się doskonale do wyczyszczenia, ale również zabezpieczenia powierzchni przed drobnymi uszkodzeniami. Jednak przygotowana przez nas woda nie powinna być ciepła. Pamiętając o tym, że jest to powierzchnia drewniana, która pod wpływem gorąca może się odkształcać. Wyciskajmy dobrze naszego mopa, by podłoga nie była zbyt mokra, to również może negatywnie wpłynąć na jej strukturę.Czym myć podłogę olejowaną? Na pewno zimną wodą, ewentualnie z dodatkiem delikatnych detergentów.

Pielęgnacja i zabezpieczenie

Dodatkowo możemy zastanowić się nad okresowym zabezpieczeniem podłogi i zdecydować się na coroczne naniesienie olejku. Jednak musimy uważać i po naniesieniu olejku nie możemy korzystać z podłogi, musimy pozostawić ją na kilka czy nawet kilkanaście godzin do wyschnięcia. Odwrotny efekt od zamierzonego, możemy uzyskać, gdy nałożymy zbyt dużo olejku lub ewentualnie zbyt często będziemy nakładać kolejną warstwę.