Metaloplastyka jak zacząć i co jest potrzebne?

DAVIDCRAYde / Pixabay

Metaloplastyka to dziedzina zajmująca się tworzeniem wyrobów uzyskanych z metalu. Mogą być to przedmioty użytku codziennego (takie jak na przykład półki, kwietniki czy niewielkie meble), a także dekoracje wykonane z metalu. Artyści – rzemieślnicy zajmujący się metaloplastyką artystyczną korzystają jedynie z wysokiej jakości metalu, co czyni je niezwykle trwałymi.

Obróbka metali to bardzo ogólna nazwa dla różnych zestawów umiejętności i specjalizacji. Wśród twórców korzystających z metaloplastyki artystycznej są między innymi jubilerzy, kowale, spawacze, specjaliści od karoserii samochodowych, rzeźbiarze i inni tego typu rzemieślnicy.

Chcąc rozpocząć pracę z metalem, należy przede wszystkim najpierw pomyśleć o tym, jaki rodzaj obróbki metalu jest tym, który najbardziej daną osobą interesuje. Następnie trzeba będzie również rozważyć, z jakim metalem lub metalami chce się pracować. Różne metale będą wymagały bowiem całkiem innego rodzaju narzędzi.

Początkujący twórcy rozpoczynający swoją przygodę z metaloplastyką artystyczną, prawdopodobnie powinni zacząć od miedzi, która jest znacznie bardziej miękka, giętka i łatwiejsza do kształtowania. To sprawia, że twórcy nie potrzebują najwyższej jakości, drogich narzędzi, aby stworzyć z niej coś naprawdę niesamowitego.

Do obróbki metalu, decydując się na metaloplastykę artystyczną, dobrze jest zgromadzić wybrane narzędzia, które pomogą w tworzeniu własnego warsztatu do obróbki metalu. Niezbędne do tego będą bowiem taki sprzęty jak: okulary ochronne i ciężkie rękawice, szczypce do blachy, nożyce przeznaczone do dużych obciążeń, młotek kulisty, imadło, młotek nitowniczy, młotek z surowej skóry, szydło do zarysowań, kątownik stalowy, piła do metalu.

Przy tego rodzaju narzędziach, można zacząć realizować pierwsze nieskomplikowane projekty produkcyjne i budować swoją wiedzę i doświadczenie. Każdy z ogólnych procesów metaloplastyki artystycznej jest podzielony na podstawie używanych w nim materiałów. Dlatego nie wolno zapomnieć też o dodatkowym wyposażeniu ochronnym, które będzie potrzebne podczas spawania, takich jak na przykład kask spawalniczy (ochroni oczy przed promieniowaniem emitowanym przez spawanie), a także w grube rękawice.