Architekt wnętrz cena – ile kosztuje usługa architekta wnętrz

ErikaWittlieb / Pixabay

Za co płacimy, korzystając z usług architekta wnętrz?

Opłata za konsultację

Przed przystąpieniem do realizacji projektu, architekt wnętrz przeprowadza z klientem konsultację. Na spotkaniu omawiane są: preferencje klienta, ograniczenia finansowe, terminy oraz wymagania funkcjonalne pomieszczeń. Opłata za konsultację jest zależna od czasu trwania spotkania, jednakże często jest to kwota kilkuset złotych.

Cena projektu

Po dokładnym omówieniu potrzeb klienta, architekt wnętrz przystępuje do przygotowania projektu. Koszty projektowania wnętrz są bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Do ważnych czynników należy:

  • wielkość mieszkania/domu i ilość pomieszczeń,
  • styl, który chce się osiągnąć,
  • rodzaj wykończenia wnętrza,
  • rodzaj mebli i akcesoriów, które zostaną wykorzystane w projekcie.

Ceny projektów są uzależnione również od miasta, w którym usługi architektoniczne się świadczy, a także od doświadczenia i popularności architekta.

Wybór materiałów

Koszty materiałów również, wpływają na cenę usług architekta wnętrz. Wiele rzeczy, jak oświetlenie, podłogi i meble, mogą wpłynąć na końcową kwotę. Architekt wnętrz jest zwykle w stanie znaleźć najlepiej dopasowane materiały do projektu, pomagając też w zniwelowaniu kosztów.

Do najczęściej stosowanych materiałów należą:

  • tapety,
  • farby,
  • tkaniny i firany,
  • drewno,
  • płytki ceramiczne i kamienne,
  • beton architektoniczny.

Ceny materiałów są uzależnione od wielu czynników: marki i jakości, wzoru, rodzaju oraz od miejsca, w którym będą kupowane.

Ceny mebli i akcesoriów

Mebelki, tekstylia, oświetlenie i akcesoria – to wszystko może wpłynąć na końcową cenę projektu. Porównajmy: cena stołu IKEA z ceną tego samego stołu zrobionego na zamówienie przez projektanta. W momencie, kiedy klient wymusza na architekcie wnętrz stosowanie tylko oryginalnych i drogich mebli, koszt projektu może zwiększyć się ponad kilkakrotnie.

Cena realizacji projektu

Po ukończeniu projektu, można się przystąpić do realizacji prac. Realizacja projektu jest uzależniona od wielu czynników, ale głównie od złożoności projektu. W przypadku wykonania projektu przez architekta wnętrz, koszty realizacji nie są wliczone w cenę projektu. Oczywiście, architekt wnętrz może pomóc w wyborze ekipy remontowej, ale należy liczyć się z tym, że za usługi wykonawcze też trzeba płacić dodatkowo.

Podsumowując, koszty projektowania wnętrz są zależne od wielu czynników. Warto jednak skorzystać z usług architekta wnętrz, bo z pewnością zaproponuje on najlepsze rozwiązania, które zwiększą wygodę i funkcjonalność wnętrza.