Wnętrza w stylu prowansalskim – urok południa Francji

webandi / Pixabay

Wnętrza w stylu prowansalskim

Prowansja, region południowej Francji, kojarzy się z łagodnym klimatem, wspaniałymi krajobrazami oraz przepyszna kuchnią. Jakie są charakterystyczne elementy stylu prowansalskiego w aranżacji wnętrz? Poznaj urok prowansalskich mieszkań!

Cechy stylu prowansalskiego

Styl prowansalski to połączenie rustykalnych, prowincjonalnych elementów ze smakiem i pięknem klasycyzmu. Charakterystycznym elementem są kamienne ściany, które pochodzą z czasów antycznego Rzymu. Meble – drewniane i ręcznie malowane – są często ozdobione kobaltową, turkusową, zieloną i żółtą farbą. Z kolei tkaniny, tropikalne rośliny oraz drewniane, kute, rustykalne elementy ozdobne tworzą niepowtarzalny klimat.

Prowansalska kolorystyka

Prowansja to słoneczny region, a więc już samo światło wpływa na charakterystykę kolorystyczną stylu prowansalskiego. Wnętrza urządzone w ten sposób są skłonne do ciepłych kolorów. Najczęściej są to odcienie zieleni i beżu. Wprowadzając elementy ozdobne, warto zwrócić uwagę na kolorystykę ceramiki, szkła oraz malowane drewniane dekoracje.

Cud natury w prowansalskich kuchniach

Kuchnia prowansalska słynie z prostoty, zdrowia oraz smaku. Wprowadzenie tych cech do swojego mieszkania pozwoli poczuć się częścią tego cudownego regionu. Na stole powinny pojawić się kwiaty, a na oknach makarony i słoiki z suszonymi pomidorami czy oliwami. Zdrowa żywność i tradycyjne przepisy to nieodłączna część prowansalskiego stylu życia. W kuchennych szafkach warto ułożyć rustykalne naczynia, patelnie i garnki.

Prowansalska aranżacja salonu

Elementy dekoracyjne na ścianach, drewniane podłogi i meble wprowadzą klimat Prowansji do przestronnego salonu. Na niskich stolikach warto ułożyć stos książek i zapalić świeczki nad kartami do gry. Warto pamiętać o odpowiednio jasnym oświetleniu, to zaś z pewnością podkreśli urok prowansalskiego stylu.

Prowansalski ogród – znakomite miejsce relaksu

Prowansja to także klimatyczne ogrody, w których kwitną lawendy i różane krzewy. Styl prowansalski jest ogrodowy, które służą relaksowi, ale również rodzą w nas miłość do przyrody. W ogrodowym stylu prowansalskim nie brakuje rustykalnych elementów, takich jak metalowe krzesła lub ławki, a także kamienne oczka wodne.

Wnętrza w stylu prowansalskim to idealny sposób na wprowadzenie wakacyjnego klimatu do codziennego życia. Urządzając swoje mieszkanie w ten sposób, łatwiej odnajdziemy w sobie czas na relaks oraz poczucie wakacyjnego spokoju.