Deski warstwowe na ogrzewanie podłogowe czyli na jakie drewno zdecydować się przy podłogówce

JamesDeMers / Pixabay

Podłogi drewniane poza swoim eleganckim, ponadczasowym wyglądem dają nam coś jeszcze. Powinien być to komfort użytkowania przy jednoczesnym zachowaniu pierwotnego stanu. Pierwsze co nam przychodzi do głowy to płytki, które doskonale przewodzą ciepło. Często martwimy się o ewentualne konsekwencje, jeżeli chodzi o drewno. Czy pod wpływem ciepła nasza podłoga zachowa pierwotny kształt, albo kolor. Jednak stosując dostępne współcześnie materiały, nie musimy bać się o taki rozwój spraw. Powinniśmy odpowiednio przygotować się na takie wyzwanie. Przede wszystkim ograniczyć temperatury do bezpiecznych wskaźników i trzymać nasze ciepło w ryzach. Jednym ze skutecznych sposobów, który może dać taki efekt, jest mocowanie naszej posadzki na klej. Specjalne kleje poliuretanowe, stworzone są do takich celów. Charakteryzują się wysoką odpornością, nie tylko na temperaturę, ale także na wilgoć czy nawet chemikalia.

Jakie znaczenie ma drewno

Wybierajmy te twarde egzemplarze, czyli gęste. Drewno nie dobrze czuje się w przypadku zmian klimatycznych na jego strukturę, może wpływać wilgoć. Do takich gatunków drzewa należą akacja czy buk. Zmiana struktury dla nas oznacza zmiany wizualne i nieestetyczne odkształcenia. Te wyżej wymienione drzewa są kurczliwe i nie nadadzą się do posadzek wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Lepiej pomyśleć o drewnie takim jak sosna czy świerk. Co ciekawe łatwo możemy zweryfikować dany gatunek przy pomocy słoi, ponieważ ciepło przechodzi lepiej przez ich strukturę. Jednak nie jest to jedynym wyznacznikiem. Kształt i kierunek, w którym ułożone są słoje, to nie jest jedyny wskaźnik. Nie sam materiał, a także rodzaj klejenia jest ważny. Deski klejone krzyżowo, są przykładem dla dobrego sposobu na osiągnięcie spektakularnych efektów, jeżeli chodzi o ogrzewanie i utrzymanie ciepła.

Innowacyjny sposób

Coraz bardziej popularne stają się podłogi, które znane są ze swojego egzotycznego pochodzenia. Mówimy tutaj o bambusie. Takie produkty wymagają jednak specjalnego traktowania i na taki zakup decydujmy się tylko u sprawdzonego sprzedawcy, który zna się na tym materiale.

Deski warstwowe na ogrzewanie podłogowe

Nadaje się świetnie tak samo przy ogrzewaniu wodnym tak jak i przy ogrzewaniu elektrycznym. To komfort użytkowania, wszystkie temperatury nie przekraczają naszych naturalnych parametrów, dlatego ten sposób jest uważany za wyjątkowo przyjazny. Ułatwieniem jest to, że deski warstwowe na ogrzewanie podłogowe nie sprawiają problemów przy instalacji. Profesjonalista na pewno sobie poradzi. Może warto zdecydować się na takie rozwiązanie?