Jak odkamienić żelazko? Jakich środków użyć?

Na pewno nie wyobrażasz sobie wykonywania codziennych obowiązków domowych bez żelazka. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń z kategorii sprzętów AGD, które zapewniają estetyczny wygląd i odpowiednią świeżość ubrań. Jak to jednak bywa z urządzeniami wykorzystującymi wodę, również w żelazku po kilku miesiącach może zalegać spora warstwa kamienia, która w skrajnych przypadkach spowoduje uszkodzenie urządzenia. Jak możemy zatem odkamienić żelazko? Dowiesz się wszystkiego z tego artykułu.

Wybór urządzenia z opcją automatycznego odkamieniania

Odkamienianie żelazka to bez wątpliwości jedna z tych czynności, którą każdy stara się odciągnąć w czasie możliwie jak najbardziej. Producenci nowoczesnego sprzętu AGD doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego już teraz stawiają na ułatwienie Ci życia. W jaki sposób? Poprzez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają automatyczne odkamienianie urządzenia w momencie, gdy przez żelazko przepłynie określony litraż wody.

To niezwykle przydatna funkcja żelazka, która zwiększa jego żywotność i minimalizuje ryzyko nagłej awarii sprzętu spowodowanej nienależytym dbaniem o sprzęt. Przed zakupem żelazka koniecznie upewnij się, że producent pomyślał także o możliwości automatycznego odkamieniania sprzętu.

Domowe metody na kamień

Wciąż jednak wiele urządzeń nie ma wbudowanej funkcji auto odkamieniania, dlatego to Ty musisz zadbać o oczyszczenie żelazka i przedłużenie jego żywotności. W jaki sposób zrobić to domowymi sposobami?  W tym celu wykorzystaj ocet zmieszany z wodą w proporcji jeden do jednego. Tak przygotowaną mieszankę wlej do żelazka, a następnie odparuj.

Ocet usunie zalegający kamień i przepłucze kanaliki stopy żelazka, nadając im drugie życie. Po całym procesie warto przepłukać całe żelazko, by pozbyć się drażniącego zapachu octu.

Pewny sposób na odkamienianie żelazka

Domowe sposoby, choć popularne, nie zawsze cechują się maksymalną skutecznością. Dlatego od czasu do czasu warto postawić na produkt sprawdzony, który daje maksymalną skuteczność. Takie działanie zapewnia Ludwik Proszek do odkamieniania czajników, grzałek, ekspresów i żelazek.

Ludwik w swoim proszku wykorzystuje kwas cytrynowy, który jest niezrównany w walce z kamieniem. Dlatego też jest to produkt przeznaczony nie tylko do żelazka, ale też ekspresów, grzałek, czajników. Zaledwie jedna porcja proszku Ludwik do odkamieniania wystarczy, aby Twoje żelazko na nowo odzyskało swoją świetność i służyło  podczas prasowania ubrań przez kolejnych kilka lat.