Jak przeprowadzić remont łazienki?

PDImage / Pixabay

Decydując się na remont łazienki warto postawić nie tylko na estetykę, lecz również funkcjonalność pomieszczenia. Łazienka jest miejscem szczególnym, ze względu na to, że stale używamy w niej wody, powinna być wykończona materiałami wodoszczelnymi. Powinna być również łatwa do utrzymania w czystości i zapewniać użytkownikom komfort podczas codziennych zabiegów.

Od czego zacząć?

Renowacja starej łazienki to pracochłonne, czasochłonne i kosztowne przedsięwzięcie. Żeby remont trwał jak najkrócej i kosztował jak najmniej- warto wszystko szczegółowo zaplanować. Zanim przystąpimy do prac należy dokładnie oszacować budżet i zaprojektować przyszłe wnętrze.

Wymiana płytek

Remont zazwyczaj zaczynamy od skucia starych płytek i położenia nowych. Ta część zazwyczaj trwa na najdłużej i powoduje największe koszty. Dodatkowym nieudogodnieniem jest to, że po zdjęciu starych płytek, ściany trzeba wypoziomować i położyć nowe tynki, co powoduje konieczność odczekania kilku dni przed położeniem nowej glazury. Jeśli płytki są w dobrym stanie, można skusić się na tańszą alternatywę, jaką jest pomalowanie płytek specjalną farbą. W ten sposób można zaoszczędzić sporo pieniędzy, a renowacja starej łazienki zamiast kilku tygodni- potrwa kilka dni.

Wanna czy kabina?

Remont łazienki często wiąże się również z wymianą ceramiki użytkowej: umywalki, wanny czy muszli sedesowej. Warto w tym momencie rozważyć wymianę tradycyjnej wanny na kabinę z brodzikiem. Zajmuje ona mniej miejsca w łazience, a korzystanie z kąpieli pod prysznicem pomaga oszczędzać wodę. Jeśli wymiana urządzeń nie wchodzi w grę, a nasza wanna lub umywalka są już nieco zużyte- można je naprawić używając specjalnych produktów do renowacji. Efektowne jest również zainstalowanie nowych baterii- nadadzą one pomieszczeniu zupełnie nowy charakter i sprawią, że wanna lub umywalka będą wyglądały jak nowe.

Meble do łazienki

Ostatnim elementem jest wybór mebli do łazienki. Meble do łazienki nie tylko pozwalają na przechowywanie potrzebnych środków czystości, lecz także zakrywają nieestetyczne rury. Na rynku jest sporo gotowych rozwiązań, jeśli natomiast chcemy zaoszczędzić na meblach, możemy zdecydować się na wymianę samych frontów lub pomalować szafki specjalistycznym farbami.