Kawa czy herbata – właściwości i porównanie

Crepessuzette / Pixabay

Kawa czy herbata Właściwości tej drugiej według niektórych przewyższają tę pierwszą. Po co pijemy kawę? Niektórzy dla smaku, dla głównie z powodu pobudzenia, jakie daje. I tu pojawia się niespodzianka, bowiem herbata również nieźle pobudza organizm. W przypadku zielonej herbaty – oczywiście takiej dobrej jakości – wystarczy czas do 3 minut, by zaparzyć odpowiednio stymulujący napar, który wpływa pozytywnie na naszą zdolność koncentracji, uczenia się oraz sprawność umysłową. Co jeszcze dobrego robi zielona herbata? Otóż zapobiega chorobom nowotworowym oraz sercowym.

 

Zapobiega takim chorobom uzębienia jak parodontoza lub zapalenia dziąseł. Wpływa pozytywnie na stan naszej cery, szczególnie tej trądzikowej. Pamiętajmy jednak, że w herbacie również znajduje się kofeina, której nadmiar powoduje ubytki na zdrowiu. Szczególnie narażone są noworodki. Dochodzi również do zaburzenia rozwoju płodu w brzuchu ciężarnej kobiety. Może dojść również do anemii, gdyż zbyt duża ilość zielonej herbaty wypłukuje żelazo.
Choć herbata jest zdrowsza niż kawa, pamiętajmy, że przesada jest niewskazana w żadnym wypadku. Jeśli trzymamy się ustalonych norm, ani codzienna kawa, ani herbata, nam nie zaszkodzi.